Kategorie
Novinka

Hadonoš - oba díly SLEVA

Naše cena: 495.00 Kč

Odkazy

    

Byliny nám EU užívat nezakázala aneb legislativu můžeme chápat každý po svém

Dnes mi facebookovou zdí proběhlo několik odkazů na pár dní starý článek s děsivým titulkem oznamujícím, že nám od letošního roku EU zakázala užívat byliny. V první moment mě polil děs, že se páni eurokomisaři už asi dočista pomátli. V moment druhý jsem naštěstí mohla v klidu vydechnout, neboť se ukázalo, že zas tak horké to nebude ani se zákazem užívání bylin a ani s tím letošním rokem. Zmiňované nařízení (ES) č. 1924/2006 nám totiž zpestřuje život už více než 2 roky. Jelikož ale chápu, že ne každý má potřebu a nervy prohrabávat se spletitým labyrintem nařízení a směrnic EU, byla tato zpráva pro mnoho lidí určitě překvapivá. Takže jak to vlastně s těmi bylinami je?

Ono zlověstné nařízení se týká uvádění výživových a zdravotních tvrzení u potravin. V praxi se řeší tedy například to, zda může být u výrobku uvedeno, že „prospívá vašemu srdci“, „je prospěšný pro růst dětí“ nebo „snižuje cholesterol“. Existuje seznam schválených tvrzení z roku 2012, která se smějí u potravin používat. Samozřejmě pouze za stanovených podmínek. Například: chcete-li si na doplněk stravy s vápníkem napsat, že „vápník přispívá k normální činnosti svalů“, můžete, neboť toto tvrzení je v seznamu. Jde to ale pouze pokud je tento produkt „zdrojem vápníku“. Zda-li zdrojem je, se dozvíte pro změnu v původním nařízení. Aby to náhodou nebylo moc jednoduché… Ztrácíte se? Nic si z toho nedělejte, to je totiž úplně normální. Takže sečteno a podtrženo, s tímhle zamotancem se výrobci a prodejci doplňků stravy potýkají už od roku 2012.

Že nám z toho nějak vypadly ty byliny? To je totiž ještě dlouhý a zajímavý příběh. Nevyhneme se v něm ovšem ještě pár náhledům do legislativy EU. Jak tu bylo několikrát uvedeno, nařízení (ES) č. 1924/2006 o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin se týká označování potravin. To je asi celkem logické, že… Zajímavé je na tom ale to, co se vlastně skrývá pod slovem potravina. Jak si potravinu představuje EU, se dozvíme v dalším z nekonečné řady nařízení, tentokrát (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin. Uf… Když do tohoto dokumentu dlouze hledíte a hledáte, najdete mimo jiné odstavec o tom, co NENÍ považováno za potravinu. Jedním z bodů tohoto seznamů je i d) léčivé přípravky. Dostáváme se tedy k otázce, co jsou to léčivé přípravky. To se přesouváme pro změnu ke směrnici 2001/83/ES. V ní nalezneme definici léčivého přípravku:
Léčivým přípravkem se rozumí:
a) jakákoliv látka nebo kombinace látek představená s tím, že má léčebné nebo preventivní vlastnosti v případě onemocnění lidí
b) jakákoliv látka nebo kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem buď k obnově, úpravě či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku, nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy.

A pokud vám ta nařízení a směrnice ještě nestačily, mohu přidat ještě směrnici 2004/24/ES, která zavádí navíc pojem rostlinného léčivého přípravku a dokonce ještě i tradičního rostlinného léčivého přípravku.
Rostlinným léčivým přípravkem se rozumí:
Jakýkoliv léčivý přípravek obsahující jako účinné složky výhradně jednu či více rostlinných látek nebo jeden či více rostlinných přípravků, nebo jednu či více takových rostlinných látek v kombinaci s jedním či více takovými rostlinnými přípravky.

Je tedy bylina léčivý přípravek? Nebo je to potravina? Já už popravdě ani nevím... a možná by bylo zajímavé položit si otázku, zda to ví vůbec někdo... Každopádně v EU mají názor. Byliny byly zahrnuty do stejného režimu jako potraviny a doplňky stravy, tedy podléhají nařízení o zdravotních tvrzeních. Jenže na rozdíl od doplňků stravy se jejich prodejci a výrobci dodnes nedočkali jediného schváleného zdravotního tvrzení týkajícího se bylin, natož celého slíbeného seznamu. Výsledkem je to, že se na obalu byliny nedočtete nic o jejích účincích, neboť by uvedením této informace výrobce porušoval povinnost danou nařízením EU.

Že je to na hlavu? Je. Že by EU udělala mnohem lépe, kdyby nechala lidi používat vlastní mozek a nechránila je až za hrob? Podle mě ano… To, jaké zájmy EU touhle dle mého názoru zbytečnou komplikací života lidí sleduje, nechám na uvážení každého z vás. Nesporným faktem ale zůstává, že přestože nám EU nezakázala užívat byliny, minimálně nám ztížila přístup k tisíciletími ověřeným informacím o jejich účincích na naše zdraví a jejich výrobcům před dvěma lety udělala vítr v hlavě i v peněženkách. A legislativa, která by měla dávat jasné odpovědi, působí mezi lidmi spíše zmatek.

My se ale jako inteligentní lidé nedáme vyvést z míry a radši si koupíme knihu, ve které se skrývá mnoho moudrosti, kterou sice nepotvrdila vybraná komise odborníků, zato ji posvětily zkušenosti mnoha generací našich předků.

Pokud vás problematika bylin a EU zaujala a chcete se dozvědět více, doporučuji návštěvu stránky iniciantivy Nedejme si přírodu. Stojí za ní skuteční odborníci a zastánci zdravého rozumu.

O léčivé síle rostlin jsme psali na webu bionebe.cz. Článek "Říše rostlin - královna chemie a toxikologie darovala lidem svou léčivou moc a sílu" si můžete přečíst ZDE.

Rozhovor ČT1 ze dne 14.12.2012, kdy vešel v platnost seznam schválených zdravotních tvrzení pro doplňky stravy.

Autor: Diana

10.2.2015

Nedejme si přírodu