Kategorie
Novinka

Hadonoš - oba díly SLEVA

Naše cena: 495.00 Kč

Dobrá nálada snadno a rychle aneb voňavá inspirace z přírody

Dávno pryč jsou časy, kdy jsem vstala a za dvacet minut už letěla směr škola… To teď, pokud chci alespoň trochu fungovat, si musím hezky přivstat, přichystat snídani ideálně ve složení slané plus sladké, abych si nepřipadala ošizená, uvařit menší kotlík čaje s medem a hlavně se naložit do vany. Někoho horká voda možná uspává, mě probouzí k životu. Ručička pohybující se na bojleru v modré oblasti je pro mě drobnou tragédií… obzvlášť pokud už jsem předtím stačila promrznout třeba při té předlouhé cestě po trase postel – kuchyň (čti čaj) – vana. Válení ve vodě, které, jak jsem si jednou vyslechla, chybí málo k tomu, aby začala bublat, je prostě zatraceně fajn. Ještě lepší by asi bylo mít po ruce nějakou milou osobu, která vám k tomu ještě namasíruje ztuhlý krk a záda, ale jelikož tyto osoby mívají obzvláště ráno pekelně naspěch, nezbývá, než se zrelaxovat jinak. A tady nedám dopustit na kouzelnou sílu rostlinek šířící se z aromalampy nejprve po koupelně a pak i po celém bytě. Uklidňující vůně levandule pro uvolnění a urovnání myšlenek, prohřívací zázvor či eukalyptus pro obzvlášť promrzlé končetiny, osvěžující citrusy pro povzbuzení a osvěžení.

A nejde jen o ranní nebo večerní koupel. Příjemné vůně nám dokáží zlepšit náladu, nabít nás energií nebo naopak pomoci zklidnit, když se nám nedaří usnout. Zkrátka když to doma voní, všechno jde nějak líp. Každý z nás preferuje jiné vůně. Někdo se cítí dobře, když mu domov voní jehličím, jiný vůněmi Středomoří nebo Provence. To je vůbec na vůních zajímavé. Vnímáme je čichem, ale dokáží v nás vyvolávat nejrůznější vzpomínky, představy, dokonce i chutě. Takže rada zní: Chcete-li ušetřit za dovolenou, vyberte tu správnou vůni, zavřete oči a nechte pracovat fantazii…

Tím jsme ale všechna pozitiva éterických olejů stále nevyčerpali. Některé rostlinné silice totiž přímo mohou pomoci ovlivnit náš zdravotní stav. Například tím, že desinfikují vzduch, který dýcháme. V podobě koupelí mohou oleje pomoci i při kožních problémech či při hojení zánětů a ran. Při masážích pomáhají uvolnit napjaté svaly. Olej z čajovníku australského potlačí svědění po komářím bodnutí. A to stále není vše… Zajímá vás víc?

Odpovědi na to, jak éterické oleje působí, jak je připravit, skladovat, i které zvolit při případných zdravotních potížích, poskytuje obsáhlá ilustrovaná kniha Rostliny pro aromaterapii: 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Možná vás překvapí, které všechny rostliny lze pro aromaterapii využít. O některých možná uslyšíte poprvé, jiné jsou natolik běžné, že o jejich prospěšných vlastnostech už ani nepřemýšlíme, ale jedno je jisté… Určitě je budete chtít vyzkoušet!

Autor: Diana

21.10.2014