Tentokrát tu máme jeden aktuální tip inspirovaný zajímavým receptem a náladou začínajícího podzimu.
Včera jsem měla poprvé tu čest s polévkou z dýně a můžu říci, že to určitě nebylo naposledy. Mně by stačilo už to, že udělala radost mým chuťovým pohárkům, ale dýně toho nabízí mnohem víc. Ačkoliv někteří z nás vnímají dýni spíše jako zeleninu našich babiček vhodnou maximálně do kompotu (na který jsem dostala šílenou chuť už při pomyšlení na něj…), jsou tykve stále populárnější zeleninou a stávají se součástí nejrůznějších receptů. Ocení je i ti, kteří chtějí dodat tělu přirozeně celou škálu vitamínů a minerálů. Za všechny jmenujme alespoň vápník, hořčík, fosfor, draslík, betakaroten a vitamíny A, B, C nebo zinek, který najdeme především v dýňových semíncích. Stále nejste přesvědčení? Možná vás navnadí fakt, že dýně jsou vhodnou zeleninou i pro ty z nás, které trápí nějaké to kilo navíc.
Variant dýňové polévky nalezneme v kuchařkách i na internetu mnoho, my jsme sáhli po receptu z kuchařky „Jíme zdravě: 125 veganských receptů nejen pro vegany“. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že by ho měli určitě vyzkoušet všichni ti, kteří rádi objevují nové chutě, nebojí se jídla trochu ostřejšího (samozřejmě lze vyloučit z receptury chilly papričky, ale bez nich to prostě není ono…), a které potěší pohled na pořádně vybarvený talíř. Jak můžete vidět na fotce, my jsme si sortiment přísad trochu upravili, zde je ale recept v původním znění:
TYKVOVO – JABLEČNÁ POLÉVKA
(převzato z knihy Jíme zdravě: 125 veganských receptů nejen pro vegany, autor I. Ch. Moskowitz)
Pro 6 porcí:
1 lžička olivového oleje
1 středně velká cibule, pokrájet na malé kostičky
1 polévková lžíce utřeného čerstvého zázvoru
3 stroužky česneku, utřít
½ lžičky drcených pálivých papriček
2 lžičky sušeného rozmarýnu
½ lžičky soli
1350 g tykve, oloupané, zbavené semen a nakrájené na dvoucentimetrové kousky
450 g červených jablek, oloupaných, zbavených jádřince a nakrájených na plátky o síle asi 2 cm
2 hrnky jablečného moštu
2 hrnky zeleninového vývaru
1 polévková lžíce čerstvě vymačkané limetkové šťávy
Na střední teplotě předehřejte čtyřlitrový hrnec. Na oleji restujte cibulku 5 až 7 minut do zesklovatění.
Přidejte zázvor a česnek, drcené papričky, rozmarýn a sůl a restujte dále asi minutu. Přidejte tykev, jablko, jablečný mošt a vývar.
Přiklopte a přiveďte k varu. Jakmile se tekutiny začnou vařit, snižte teplotu na mírný, ale čilý var, a vařte okolo 20 minut, dokud nebude tykev doměkka.
Vyšlehejte polévku na kaši, buď ponorným mixérem, nebo přelijte vždy půlku polévky do stolního mixéru. Chcete-li nechat v polévce větší kousky, rozmixujte jí pouze polovinu.
Pokud používáte stolní mixér, nezapomeňte nechat unikat páru ven, aby se v mixovací nádobě nehromadila.
Přidejte šťávu z limetky a dokořeňte podle chuti. Podávejte!
Takto připravená polévka vás v sychravých podzimních dnech prohřeje a navíc vyžene všechny bakterie a viry hodně daleko… Má vážně grády.
Další zajímavé recepty nejen z tykve najdete v knize „Jíme zdravě: 125 veganských receptů nejen pro vegany“.
U přípravy pokrmů ale využití dýní nekončí. Dýňový olej je součástí kosmetiky používané nejen k potírání kůže, ale také vlasovým zábalům, ošetření nehtů a v péči o zuby a dásně.
O tom, že se nejrůznější druhy tykví dají využít i jako krásná podzimní dekorace, není snad ani třeba se zmiňovat...
Autor: Diana
3.10.2014