Kategorie
Novinka

Hadonoš - oba díly SLEVA

Naše cena: 495.00 Kč

Odkazy

    

Nebezpečné složky v kosmetice versus příroda aneb jak se zdravě namazat

O přírodní kosmetice toho bylo už řečeno a napsáno mnoho. Našla si své příznivce a jejich řady se rok od roku úspěšně rozrůstají. Na poptávku zareagovala nabídka. Na trh jsou uváděny nové produkty a i značky, které tradičně vyráběly klasickou kosmetiku založenou na výtvorech chemického průmyslu, přicházejí s řadami označovanými „natural“, „hypoallergenic“ nebo třeba „sensitive“. Odebrání každé dráždivé složky vnímám jako velký krok vpřed a tyto šetrnější výrobky skutečně mívají nahrazena umělá aromata éterickými oleji. Často také nacházíme kosmetiku bez parabenů, které se staly v posledních letech asi největším strašákem, co se složek kosmetiky týče. Pokud ale budeme důslední a začteme se do těch malinkých písmenek na zadní či spodní straně výrobku, nestačíme se občas divit. Můžete několik let studovat chemii a stejně potřebujete ke složení kosmetiky ještě slovník nebo Google. Vše je uváděno v latině. Hrůzostrašně tak mohou vypadat i názvy neškodných složek, jako jsou rostlinné oleje. Pomoci nám může to, že za latinským názvem rostliny bývá v angličtině uvedeno „oil“ (olej), „seed extract“ (extrakt ze semen), „flower extract“ (extrakt z květů) apod. Pak jsou tu ale další ošklivě vypadající a jazyk lámající slova, pod kterými se často už skutečně skrývají chemické sloučeniny, které už tak nevinné být nemusí… Jen pro úplnost pár příkladů toho, co možná máte právě teď i vy ve své koupelně…

  1. Již jsem zmínila parabeny. V kosmetice se vyskytují jako methylparaben, ethylparaben, propylparaben a butylparaben. Párkrát se mi podařilo najít ve výrobku i všechny 4 najednou… Do kosmetiky se přidávají jako konzervanty prodlužující její životnost. Mohou však způsobovat kožní alergie. Zejména proto se od jejich použití pomaloučku ustupuje a alespoň v produktech označených jako „hypoalergenní“ nebo „pro citlivou pleť“ byste je rozhodně najít neměli!
  2. SLS, SLES a ALS, celým názvem sodium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate a amonium lauryl sulfate, jsou tenzidy (pěnidla), které se přidávají do šamponů, sprchových gelů, ale také zubních past. Kromě toho, že vysušují pokožku, jsou podezřelými karcinogeny. To znamená, že nebylo zatím 100% prokázáno, že by vyvolávaly rakovinu, ale indicie tu jsou. Měli bychom tedy být raději s používáním těchto složek opatrní.
  3. Jednou z velmi diskutovaných složek je hliník (aluminium), který najdeme i v podobě různých sloučenin. V současné době slyšíme spíše o jeho sporném výskytu v očkovacích vakcínách. Důležité je však zmínit i to, že je součástí mnohých antiperspirantů. Je to totiž právě hliník, který v podstatě ucpává póry v naší kůži a tím brání pocení. Pocení je ale navzdory tomu, jak může být nepříjemné a obtěžující, přirozené a je jedním ze způsobů, jak odstranit z těla škodlivé látky. S použitím antiperspirantu s hliníkem si je všechny uzamkneme pod kůží. Že na hliník padlo i podezření ve spojitosti s rostoucím výskytem rakoviny prsu, už jste možná také slyšeli. Naštěstí dnes již není problém najít snad v každé drogerii antiperspirant bez hliníku. Musíme ale vědět, že něco takového máme vůbec chtít hledat… Pokud se chcete o hliníku a jeho vlivu na náš organismus dozvědět více, doporučuji si udělat čas na tento dokument:

Jde jen o malou ukázku představující zlomek seznamu toho, na co bychom si ve své kosmetice měli dát pozor. Mým úmyslem také nebylo vás vyděsit, ale spíše přimět se zamyslet nad tím, co vlastně kupujeme i pod vlivem reklamy nebo hezkého obalu. A upozornit na to, že když je někde napsáno „Natural“ a pod tím je krásná fotka heřmánku, ještě to nemusí znamenat, že jde o přírodní produkt. Vedle Chamomilla recutita flower extract (heřmánek) můžeme ve složení vyčíst několik řádků chemie… Jednou z cest, jak se vyvarovat nákupu nepřírodní kosmetiky je podrobné studium složení. Naštěstí jsou ale i jiné a pohodlnější cesty.

Jednou z nich je vybrat si svou značku přírodní kosmetiky, ve kterou máme důvěru. Ideálně podpořenou ještě certifikátem CPK (certifikovaná přírodní kosmetika) nebo CPK BIO (minimálně 20 % tvoří složky vypěstované v režimu ekologického zemědělství). Tyto certifikáty samy o sobě potvrzují, že výrobek neobsahuje:

• Synteticky získané parfémy
• Ropné látky typu minerálního oleje, parafínu nebo vazelíny
• Syntetické konzervační složky
• Syntetická barviva
• Vybrané tenzidy
• Živočišné složky (kromě včelího vosku a alkoholů ovčí vlny)
• Suroviny vyrobené pomocí geneticky modifikovaných organismů
• Chemické UV filtry

Tím ovšem nechci říci, že kosmetika bez tohoto certifikátu nemůže splňovat stejné podmínky. Certifikáty jsou placené, takže záleží na konkrétním výrobci, zda do certifikace investuje.

A nakonec je tu způsob, který je sice pracnější, ale zato nejspolehlivější. Tím je výroba vlastní kosmetiky. Základem většiny přírodní kosmetiky jsou rostlinné oleje a bambucké máslo. Já jsem si zvykla je používat v nezměněné podobě. Bambucké máslo na ruce, lněný olej na nohy, olej z černého kmínu na obličej a můj nejoblíbenější kokosový olej snad úplně na všechno… Pokud ale máme rádi svou kosmetiku voňavou, není problém do základní suroviny přimíchat éterické oleje. Anebo zajít ještě dál a nechat se inspirovat množstvím návodů a nápadů na výrobu mastí, olejů, tinktur a dalších prostředků pro krásu, ale i pro zdraví. Já přešla k přírodní kosmetice před několika lety, když jsme ji zařadili do sortimentu našeho obchodu. Už si ale neumím představit, že bych používala nějakou jinou.

Autor: Diana

21.2.2015